Академічний ансамбль танцю «Надзбручанка»

   

Академічний ансамбль танцю «Надзбручанка» заснований у 1959 році. Першим керівником-постановником був Віталій Дяконов. Згодом, в 1961 році при Тернопільській обласній філармонії колектив отримав статус професійного.

Основу репертуару складають фольклорні танці Тернопілля, записані та поставлені заслуженим артистом України Олександром Данічкіним, який керував колективом впродовж 20 років. Колоритний, повний гумору танець «Вихиляс», жартівлива мініатюра «Свати», хореографічна композиція «Весілля», іскрометні «Чабани» та «Копіруш» упродовж років не сходять зі сцени.

З 1985 по 1995 рік ансамблем «Надзбручанка» керував Юрій Пац, який збагатив концертну програму постановками нових танців, таких як «Надзбручанка», «Ґандзя», жартівливий танок «Два дубки», та «Гопак», який з давніх часів є еталоном української хореографічної культури.

Не менш цікавими стали для ансамблю постановки Сергія Забутного. Це і енергійний «Буковинський танець», і колоритний закарпатський «Дуботанець».

З 2009 по 2013 роки плідно працював над рівнем ансамблю заслужений працівник культури України Ігор Николишин. Його хореографічне дійство «Вечори на хуторі біля Диканьки», танець «Дзюмбалики», поставлений на основі фольклору матеріалу Борщівського краю додали неповторності та збагатили програму ансамблю.

Під час роботи Ігоря Олексійовича «Надзбручанка» значно підвищила свій професійний рівень отримала звання академічного.

У 2013, 2017 роках на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського «Надзбручанка», стає лауреатом І премії.

Проте, були моменти в історії ансамблю і не зовсім легкі, і для того, щоб «Надзбручанка» надалі могла дивувати свого глядача, над збереженням усіх постановок та творчих надбань, зібраних за роки існування ансамблю працювали: Ігор Барилко, Володимир Ковальчук, Віктор Конкульовський.

З 2017 по вересень 2021 головним балетмейстером-постановником ансамблю була Юлія Якимчук. За цей час вона збагатила репертуарну палітру колективу новими постановками:

«Пори року», «Метелиця», «Веснянка», «Нескорені УПА», вокально-хореографічною постановкою «Вербовая дощечка», музику до яких написав заслужений діяч мистецтв України Микола Шамлі.

Впродовж років в ансамблі танцю «Надзбручанка» змінилося багато поколінь артистів і всі вони внесли свій вклад у розвиток та популяризацію народного танцювального мистецтва краю.

Отримали почесне звання «Заслужений артист України» ВОЛОДИМИР БАКА, ВІРА ДІКУСАР, ІРИНА ГОРОШКО, ЄВГЕНІЯ СИМОТЮК, ТА АНЖЕЛІКА КОВАЛЬЧУК.

Вже багато років плідно працює, репетитором ААТ «Надзбручанка» заслужений працівник культури України Марія Лис, яка в свій час була артисткою ансамблю.

За роки своєї діяльності колектив ансамблю дарував своє мистецтво глядачам на Батьківщині і за кордоном від Карпат до Тихого океану, від Північного Норильська до спекотного Ашхабада:

1980 – 1990 рр. – Болгарія, Польща, Словаччина, Чехія, Німеччина;

1990 р. – Канада;

1992 р. – лауреат міжнародного фестивалю у м. Рацібож (Польща);

1995 р. – Німеччина;

1996 – 1998 рр. – Польща, Франція;

2002 – 2003 рр. – Франція;

2004 р. – Іспанія, Франція;

2005 р. – Іспанія, Португалія;

2006 р. – Португалія (м. Кантаньєде), Іспанія (м. Сантандер).

Сьогодні, оновлений молодим поповненням, академічний ансамбль танцю «Надзбручанка» продовжує дарувати радість мистецтва хореографії глядачам України та інших країн.

У різні роки оркестром ААТ «Надзбручанка» керували: Микола Шамлі, Ігор Жигайло, Анатолій Баньковський, Руслан Петрук, Яків Лірський.

На сьогоднішній день керівником оркестру є Руслан Мищій, а головним балетмейстером АНСАМБЛЮ – Микола Грушецький.

За 60 років свого існування славнозвісний український колектив виконав десятки тисяч танцювальних номерів, підкоривши серця й прославляючи нашу країну по всьому світу! Кожен номер ансамблю – справжній шедевр танцю! Артистизм кожного учасника, неймовірна запальна українська енергетика, яскраві національні костюми, колорит, виразні рухи, а також віртуозність, майстерність і оригінальна інтерпретація народних стилів – по праву належать АКАДЕМІЧНОМУ АНСАМБЛЮ ТАНЦЮ «НАДЗБРУЧАНКА»!